עיתון השקמהחזרה לאתר
ארכיון עיתוני המערכת > השקמה למהדרין >

השקמה למהדרין גיליון 1483 - 26.08.2015

דבר העורך : מאת הרב אלון חאמי שליט"א

פרשת השבוע 'כי תצא' "כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך ולא תשים דמים בביתך כי יפל הנופל ממנו " (כב-ח) רש"י על אתר: ראוי זה ליפול,ואף על פי כן לא תתגלגל מיתתו על ידך, שמגלגלין זכות על ידי זכאי,וחובה על יד חייב, מנין מסיק רש"י את המסקנה הזו? במדור זה נעסוק בתובנות על 'חינוך הבית' וגם סיפור אישי מעניין (עמוד 6)

 

חדשות: יעל מנשים תבורך-פטירת הרבנית שעשוע ע"ה

זעזוע גדול  הורגש השבוע  בעיר חולון בעת ישמע הבשורה המרה על פטירת הרבנית יעל שעשוע ע"ה. רבנים,וציבור רחב המונה מאות באו לחלוק לה כבוד אחרון וללוות למנוחת עולמים..סיקור מסע ההלוויה(עמוד 8)

 

חדשות: השב תשבם לאחיך

מעבר לחובה המוסרית להשיב אבדה לבעליה,הרי שהיא גם מצווה מדאורייתא כאמור, "השב תשיבם לאחיך"(כי תצא,כב -א). אך במקרים רבים נמצאים אבדות באזורים ציבוריים כגון במשרדי ממשלה או באוטובוס..וכד' , ובמקרים כאלו בוודאי שיותר מומלץ לתת לאחראי במקום את האבידה. אחת הסיבות היא, שיהיה יותר קל למאבד להשיג חזרה את האבידה וגם אחסון הולם עד לאיתור המאבד. כידוע לחברות האוטובוס "דן" ו"אגד" קיימת מחלקת 'השבת אבדה' שיודעות לאתר את בעלי אבידה אולי גם טוב יותר מכל אחד אחר, עפ"י בסימנים ניתן יהיה לקבל את האבדה מהמחלקה לאבידות.

לדברי חברת "דן"  אנו מחויבים כלפי לקוחותיה הנוסעים כדי לדאוג לפריטים אשר אבדו או נשכחו באוטובוס או בכל מתקן אחר השייך לחברה. מחלקת אבידות אחראית לטיפול באיסוף האבידות ,אחסונם ,רישומם והחזרתם לבעליהן כנדרש בהתאם לסמכויות ודרישת החוק. רוצים לשמוע ולדעת עוד? (עמוד 10).

 

.

חדשות: מלחמת דת או מלחמת מצווה

בפרשת השבוע  'כי תצא' (כד - ה) נא' " כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה חֲדָשָׁה, לֹא יֵצֵא בַּצָּבָא וְלֹא יַעֲבֹר עָלָיו לְכָל דָּבָרנָקִי יִהְיֶה לְבֵיתוֹ שָׁנָה אֶחָת, וְשִׂמַּח אֶת אִשְׁתּוֹ אֲשֶׁר לָקָח ".וגו'. מחד גיסא למדנו שדין זה בא למעט את המחזיר גרושתו, ומאידך גיסא כן באה לרבות המתחתן עם האלמנה או הגרושה ומצינו  בגמרא סוטה (מ"ד ע"א)  "ת"ר  לא  יצא בצבא יכול בצבא הוא דלא יצא, אבל יספיק מים ומזון ויתקן הדרכים? ת"ל "ולא יעבור עליו" לכל דבר מכאן שמצווה על החתן, שישמח עם אשתו שנה אחת, שכתוב, "נקי יהיה לביתו שנה אחת". ואפילו לא לעבודת אפסנאות..וכד'. נו, ומה צה"ל מגיב על זה ? (עמוד 16)

 

חדשות: לא משחקים בשבת

הרב אריה דרעי במכתב למירי רגב ולעופר עיני, קבלתי היום את פנייתם של עשרות שחקנים מהליגה הלאומית, בה הם מוחים כי בניגוד לשנים קודמות, הם התבשרו ע"י מנהלת הליגה, כי יאלצו לשחק בשבתות בעונת הכדורגל הקרובה. החלטת מנהלת הליגה לשחק בשבתות, לאחר שנים בהם לא התקיימו משחקים בליגה זו בשבתות, גרמה למורת רוח רבה בקרב השחקנים המסורתיים. שחקנים אלו פנו אלי, להסתדרות ולארגון שחקני הכדורגל ובקשו לשנות את מועדי המשחקים כפי שהיה עד היום, כדי שלא יאלצו לחלל את השבת, לשמור על אורח החיים הדתי שלהם ולהמשיך ולהתפרנס ממשחק הכדורגל. נו, מה התוצאה? (עמוד 15)

 

חדשות: חליצה

"ונקרא שמו בישראל בית חלוץ הנעל"- על פי תורתנו הקדושה כמובא בפרשת 'כי תצא'(כג-י) מחייבת התורה את האח לייבם את אלמנת אחיו שלא היה לאחיו ילדים ממנה. ואם לא ירצה האח ליבם את אלמנת אחיו, חובה עליו לחלוץ. גם בימינו הלכה זו בתוקף והיא באחריות בתי הדין הרבני בארץ. ישנם 12 בתי דין רבניים אזוריים הפרוסים בערים הגדולות ברחבי הארץ. כאשר  בית הדין הרבני הגדול בירושלים משמש ערכאה לערעור על פסקי דין של בתי הדין הרבניים האזוריים. האם טקס החליצה פתוח לצפיית הקהל הרחב?(עמוד19)

 

 

מדורים מהדרין

 

פינת מקאם: מקאם השבת צבא.

פרשת השבוע כי תצא. מקאם, מפני שנאמר בתחילת הפרשה, כי תצא למלחמה על אויביך. והיציאה למלחמה היא על ידי "צבא" חיילים, ולכן נקבע כסמל מקאם צבא. סיבה נוספת, כי פרשתינו מדברת בענין שביית אשה במלחמה, שאם נשאה סופו שיצא ממנו בן סורר ומורה (עיין ברש"י פסוק יא). ואמרו רבותינו, שמצות הברית מילה היא גדר וסייג כנגד היצר הרע. ואף כאן שיוצא למלחמה, צריך לכבוש את יצרו. ומטעם זה קבעו צבא בכל ברית מילה. וכן בפרשיות המדברות בענין הברית כמו קדושים ונשא קבעו צבא. ולכן בפרשתנו מבצעים מקאם צבא, ששיך לברית מילה, כי פירוש המילה סאבי (שדומה לצבא) בערבית, היא בן.
בשבתות של חודש אלול, נהגו לשורר בשמחים בצאתם מפיוטי הסליחות, בקטע שמחים בצאתם. והשבת שרים את הפיוט, כי אשמרה שבת (חלבי), שהוזכר בו ענין ימים נוראים, "אסור לבד מיום כיפור עווני". רוצים לדעת מה ואיך לנגן את המקאם בתפילה? (עמוד 18)

פסוק לי:  ' קום קרא בתחנונים'

לקט הנהגות לימי חודש אלול ולקראת ימי הדין

מאחר שיום הדין קרב ובא, לפיכך צריך כל אדם לפחות שלשים יום קודם לכן, להתעורר מתרדמתו אשר הוא נמצא בכל השנה ,וצריך להיות ירא וחרד מאימת הדין, ואין יראה זו יראה בלבד, אלא יראה בד בבד עם הרהורי תשובה וחרטה על כל מה שפגם כל השנה, וכל זה במטרה שלא יכנס לראש השנה שהוא יום הדין מתועב ממעשיו ,וחודש זה מוכן לתשובה, והכל צריכים לשוב בתשובה בחודש הזה, אף מי שחטא שלא במתכוון . והסימן לתשובה אמיתית היא השמחה, שכאשר אדם בא לידי תענוג ושמחה על ידי התשובה, מוכח שזו תשובה אמיתית .  רוצים לדעת עוד הרב משה פרזיס הי"ו. (עמוד 31)

 

 

שעשועון לילדים:

תשבצים תפזורות ומשחקי שעשועונים עם פינת הילדים של השקמה למהדרין- מתאים גם למבוגרים, תיהנו (עמוד 30)

 

תורה והשקפה:

בראש ובראשונה, ושאלת השאלות, נתונה בפיהם של הורים השואלים מה גרם לבני היקר, לאחר עשרות שיעורים ושיחות ששמעתי בחינוך הילדים, לאחר אינספור דיסקים עלונים ומאמרים תורניים ואחרים, שהשקעתי, רכשתי, למדתי ושיננתי בנושא, לאחר מאות שיחות טלפון עם רבנים, מומחים, יועצים ומה לא? בהם שאלתי על כל פרט בחייו, לקבל ילד שהמחמאה הגדולה ביותר בה ניתן להגדיר אותו היא "פרחח"? מחמאות זולות יותר מסוכן להעלות על הדעת. הרב אליהו רבי שליט"א עם תובנות מתוקות מהפרשה. ( עמודים 20 -21)

 

קום והתהלך:

אתר הטיולים 'נלך' לוקח אותנו השבוע  לטיול חינמי ב'נחל חרמון', מסלול בין עצי האיקליפטוס, בתוך המים הרדודים, להתהפך על הגב ולהשתכשך עם הילדים זה לא רק וליהנות מכל רגע...אך..ארץ הגליל כל כך שלב ונעים להיות כאן..  (עמוד24)

חברותא: הקם תקים

מצוות התורה לסייע לאחיך, עמותת יד לדל מספרת על המצב הכלכלי הקשה בקרב האוכלוסייה בעיר ראשל"צ ועל פועלה בסיוע ועזרה לנזקקים. (עמוד 25)

 

כנישתא:  הבן איש חי- יארצייט

רבנו יוסף חיים זצק"ל מבגדד , המכונה ע"ש הספר 'בן איש חי' נפטר ביום יג' אלול, במדור זה נביא לפניכם אודות גילויים ממסכת חייו ופועלו באדיבות אתר 'צדיק כתמר יפרח' (עמודים 23-22)

פרסום מודעות | פלאיירים | הפצה | שילוט לעסק ולרכב | קטלוגים | עיצוב לוגו | מיתוג מוצרים | דיוור ישיר | אינסרטים | כרטיסי ביקור | ניירת משרדית | רול אפ | מדבקות | חוברות וספרים | עלונים וכרזות | הדפסת משי | הדפסות על מוצרים | תוויות וטיקטים | כתבות תדמית ועוד ...
ראשונים-גם-באונליין חולון ראשונים-גם-באונליין ראשון לציון ראשונים-גם-באונליין בת ים ראשונים-גם-באונליין אפליקציה